ABS Kontrol Ünitesi Tamiri

ABS Kontrol Ünitesi (Beyin) Tamiri

ABS kontrol ünitesinin tamiri ve tekrar programlanması bazı testlerin sonucunda gerçekleşir.

ABS genel olarak taşıtların kararlılığını manevra ve durma kabiliyetlerini artıran elektronik bir fren sistemidir. Dört tekerlek ABS sistemi tekerleklerin kilitlenmesini önlemektedir ve bu sayede sürücülere acil fren durumunda kararlılık ve yüksek kontrol sağlamaktadır.

Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak ABS kontrol ünitesinde kronik arızalar görülmektedir. Bu arızalar ABS kontrol ünitelerinin bazı testlerden geçirilmesi ile belirlenmektedir. Gerçekleştirilen testlerden elde edilen sonuçlar ile beraber ABS kontrol ünitesine yapılması gereken işlemler gerçekleştirilerek sorunlar ortadan kaldırılır. Ünite bu bakım ile beraber uzun bir süre daha kullanılabilmektedir.

Genel olarak arabaların kontağı açıldığında ABS ışığı yaklaşık olarak 5 saniye boyunca yanar ve söner. Bu süre boyunca araç ABS fren sistemini ve ABS kontrol ünitesini kontrol eder.

Aracın kontrolü tamamlandığında ABS ışığı yanmaya devam ederse sistemde bir problem olduğu anlaşılabilir. Eğer ışık 5 saniye sonra sönüyor ise ABS fren sisteminde ya da kontrol ünitesinde herhangi bir problem olmadığı belirtilmektedir.

Uzun süreli kullanım sonucunda ABS kontrol ünitesinin kablolarının bağlantı noktalarında oksitlenme meydana gelebilmektedir. Düzenli bakımlar ile bu problem ortadan kaldırılabilir.