AIRBAG Kontrol Ünitesi Tamiri

AIRBAG Kontrol Ünitesi Tamiri

Otomobillerde yer alan AIRBAG torbaları patladığında yeniden dikilerek tekrar yerine takılabilmektedir. Bu sayede patlamış olan AIRBAG tekrar kullanılabilir hale getirilmektedir.

AIRBAG torbalarının dikilme işleminden sonra eski ve patlamış olan gaz tüpü yenisi ile değiştirilerek eski yerlerine monte edilmektedir. AIRBAG sonucu hasar gören torpidolar ise yeniden tamir edilebilmektedir.

Araç üzerinde yer alan AIRBAG kontrol üniteleri açılarak patlamış AIRBAG torbalarının yenilendiği bilgisi girilebilmektedir.

Ünitenin çipinin içerisindeki bilgiler AIRBAG ünitesine eprom yazıcı ile yazılmaktadır. Bu işlem aracın yanmakta olan AIRBAG ışığının sönmesini sağlanmaktadır.

Aracın üzerinde yer alan ACU veya ECU kontrol ünitelerine AIRBAG bilgisi yeniden girilmektedir. Böylelikle aracın patlamış olan AIRBAG torbaları yenilenmektedir.

Bazı durumlarda herhangi bir kaza olmadığında ya da ufak bir sürtünmeden dolayı araçların AIRBAG sistemleri devreye girerek açılabilmektedir. Bu gibi durumlarda AIRBAG tamiratının işinin ehli kişilere yaptırılması son derece önemlidir.

Bu sayede tamir edilmiş olan sistemler uzun süre daha güvenli kullanılabilir. Ancak işinin uzmanı olmayan bir çok kişi vasat bir AIRBAG tamiri ortaya koymaktadır ve bunun sonucunda istenmeyen başka arızalar meydana gelmektedir.