Diagnostic Test (Check Up) Hizmeti

Diagnostic Test (Check Up) Hizmeti

İngilizce kökenli bir kelime olan Diagnostic teşhis etmek, hata bulmak anlamına gelmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber günümüzde bir çok araçta kullanılan karmaşık elektronik sistemlerde meydana gelebilecek çeşitli hatalar diagnostic testler ile belirlenebilmektedir.

Test cihazları bilgisayarlar ile birlikte aracı özel hazırlanmış yazılım ve mikro işlemci ile iletişim kurarak hafızaya kayıtlı bilgileri bilgisayar üzerinden görüntülenmesini sağlar.

Taşıt üzerindeki sistemlerde herhangi bir hata meydana geldiğinde aracın gösterge panelinde bulunan ikaz lambaları yanarak sürücüye bilgi vermektedir. Bu ikaz lambaları yandığında araca genel bir diagnostic testin yapılması arızanın nerede olduğunu ve neden kaynaklandığını gösterebilmektedir.

Bu testlerden elde edilen bilgilere göre araçlara bölgesel çalıştırma yöntemleri ile arıza tespiti yapılmaktadır. Örneğin yakıt sisteminde meydana gelmiş olan bir arızayı anlamak için aracın yakıt sistemi diğer sistemlerinden bağımsız olarak çalıştırılır ve hatanın nerede olduğu anlaşılır.

Bunun yanında hareketli sensör testi de gerçekleştirilmelidir. Hareketli sensörler teker teker test cihazı tarafından çalıştırılarak kontrol edilir ve arıza meydana gelmiş herhangi bir sensör kolayca tespit edilebilir.

Zaman zaman tespit edilen hatalar doğrultusunda diagnostic test cihazının üzerinden de arızaya müdahale edilebilir.