Motor Kontrol Ünitesi (Beyin) Tamiri

motor beyin

Araç üzerinde yer alan elektronik sistem parçaları ile birlikte çalışan kontrol üniteleri bulunmaktadır. Bu kontrol üniteleri araç üzerinde yer alan sensörlerden ve diğer elektronik parçalardan bilgi alarak çeşitli değerlendirmelerde bulunmaktadır. Bu değerlendirmelerin sonucunda ise motor kontrol ünitesi diğer sistem parçalarını ve motorun çalışma şeklini kontrol eder.

Motor kontrol ünitesi araç üzerinde yer alan hava kütle ölçüm sensörü, sıcaklık sensörü, lamba sensörü, krank mili devir sensörü gibi sensörlerden aldığı bilgiler ile enjektörü, bujileri, yakıt ve ateşleme sistemlerini kontrol eder.

Her türlü marka ve model araçta motor, yakıt, ABS, EBD, AIRBAG, ESP ve bunlar gibi önemli elektronik sensörler sürekli olarak motor kontrol ünitesine bilgi gönderir. Bu yüzden bu ünitede yaşanacak herhangi bir problem arabanın çalışma şeklini baştan aşağıya etkileyecektir. Bu yüzden motor kontrol ünitesi arızalı olan araçların kullanılmaması gerekmektedir.

Üniteye yapılan testler ile meydana gelmiş olan arızalar belirlenir ve giderilmeye çalışılır. Motor kontrol ünitesi üzerinden arıza tespit işlemi, hata kodu okuma veya silme, adaptasyon ve her türlü ölçüm yapılabilmektedir.

Motor kontrol üniteleri bu denli önemli olduğu için aracın beyni olarak görülmektedir.