Dsg – Tiptronik – Easytronik – Yarı Otomatik Şanzıman Tamiri

Tiptronik – Easytronik – Yarı Otomatik Şanzıman Tamiri

Easytronik ya da tiptronik tek kavramalı bir vites kutusudur. Özünde manuel olan bu şanzıman genel olarak otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olarak da bilinmektedir. Bu şanzıman tipinin kendine göre bazı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Şanzımanın en önemli kısımlarından birisi de şanzıman sistemini yöneten yazılım bölümüdür. Manuel şanzımanda olduğu gibi bu şanzıman tipinde de baskı balata yer almaktadır ve baskı balata olduğu için zamanı geldiğinde bu balatanın değiştirilmesi gerekmektedir.

İlk çıktığında bazı kötü sorunları olan bu şanzıman tipi genel olarak 2007-2008 yılından sonra çıkan modellerde pek problem çıkarmamaktadır. Aracın baskı balatası bitmeye yaklaştığında vites geçişleri çok sert ve sarsıntılı olmaya başlar. Yaşanan bu değişiklikten dolayı aracı belli kilometrelerde servise götürüp azalan baskı balataya göre yeniden kalibrasyon işlemi yapılması gerekmektedir. Kalibrasyon işlemi sonrasında bu problem ortadan kalkmaktadır.

Yarı otomatik şanzımanlarda görülen bir diğer problem ise debriyaj kömürünün bitmesidir. Debriyaj kömürü değiştirildiğinde ise bu problem ortadan kalkmaktadır.

F arızalarında ise şanzımandan önce akü kontrol edilmelidir. Çünkü yarı otomatik şanzıman tamamıyla elektronik olduğu için aküde oluşacak herhangi bir problem şanzımanı da etkilemektedir.

Dsg şanzıman ve mekatronik tamiri servisimizde yapılmaktadır.